Zmiany w regulaminie łowisk licencyjnych nr 737 „Moczury” i 738 „Zacisze”

Informujemy wędkarzy, że na podstawie uchwały nr 39/2019 Prezydium Zarządu Okręgu PZW w Katowicach z dnia 04.04.2019 r. zmienił się regulamin łowisk licencyjnych nr 737 „Moczury” i 738 „Zacisze”. Tekst obowiązującego regulaminu znajduje się w załączniku do komunikatu. Zmiany zaznaczono kolorem czerwonym.

Zmiany dotyczą min. ryb przeznaczonych na tzw. “żywca”, których od tego roku nie trzeba rejestrować, z zastrzeżeniem, że ryby te będą przechowywane w pojemniku/siatce zapewniającej im dobrostan oraz po wędkowaniu zostaną wypuszczone z powrotem do łowiska.

Wyjaśniając:
Ryba przeznaczona na żywca, musi zostać pozyskana z łowiska, na którym dokonuje się połowu. Ryba nie może być objęta okresem ochronnym, wymiarem ochronnym oraz nie może to być ryba “limitowana”(limit roczny lub dobowy). Wędkarz może posiadać do 10 sztuk ryb przeznaczonych “na żywca” i nie musi ich rejestrować, pod warunkiem, że zostaną one wypuszczone po zakończeniu wędkowania z powrotem do łowiska. Spełnienie tych wszystkich wymagań upoważnia wędkarza do nie wpisywania ryb przeznaczonych na przynętę podczas wędkowania. Wszystkie inne ryby przeznaczone do zabrania należy rejestrować zgodnie z obowiązującymi zasadami.

Kolejna zmiana dotyczy ilości ryb pozyskanych z łowiska. Zgodnie z nowym zapisem, wędkarz ma prawo zabrać z łowiska do 5 sztuk ryb objętych limitem ilościowym oraz do 15 sztuk ryb nie objętych dobowym limitem ilościowym, jednak nie więcej niż 5 kg na dobę.

Wyjaśniając:
Limit dobowy według regulaminu dotyczy ryb: karp, pstrąg, lin, amur, szczupak, sandacz, węgorz oraz leszcz. Dla karpia, pstrąga, lina, amura, szczupaka, sandacza i węgorza limit dobowy wynosi 2 sztuki na dobę łącznie, dla leszcza wynosi natomiast 4 sztuki. Limit 5 sztuk dotyczy konfiguracji ryb objętych limitem ilościowym i dobowym w konfiguracji z leszczem.

Czyli:
wędkarz złowił 2 karpie, może zabrać jeszcze 3 leszcze
wędkarz złowi 1 karpia, może zabrać jeszcze 4 leszcze
wędkarz złowił 1 karpia i 1 amura, może zabrać jeszcze 3 leszcze
wędkarz złowił 1 szczupaka, może zabrać jeszcze 4 leszcze

W związku z licznymi zapytaniami i kontrowersjami informujemy, że osiągnięcie jednego z dwóch limitów dobowych zobowiązuje wędkarza do niezwłocznego zakończenia wędkowania oraz opuszczenia stanowiska! Osiągnięcie limitu dobowego ryb wymienionych w regulaminie do tego zobowiązuje. Jeśli natomiast wędkarz nie osiągnął limitu dobowego, może nadal wędkować do czasu jego osiągnięcia. Przykłady nie określają kolejności zabrania ryb a jedynie ich ilości! Jeśli wędkarz złowi 2 karpie i przeznaczy je do zabrania to winien natychmiast zakończyć wędkowanie. Jeśli wędkarz złowi 1 karpia a później 3 leszcze i znów jednego karpia, to dopiero wtedy zobowiązany jest do opuszczenia stanowiska wędkarskiego.

Ryb pozostałych gatunków wędkarz może zabrać 15 sztuk jednak nie więcej niż 5 kg. Istotny jest tutaj pierwszy element, czyli 15 sztuk. Jeśli wędkarz złowi natomiast mniej niż 15 ryb nie limitowanych, ale ich waga przekracza 5 kg, może z łowiska zabrać maksymalnie 5 kg.

Zmienił się również wymiar ochronny amura, który w 2019 roku wynosi 50 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.